Възстановителният ремонт на апартамента ще бъде необходим за онези собственици на жилища, които са изправени пред наводняване на жилищното си пространство. В такава ситуация възникват много въпроси, чиито отговори не са очевидни. Как да оценим щетите, причинени от наводнение? Кой трябва да плати такъв ремонт? Как да документираме
последствията?
Подготвили сме отговори на най-често задаваните въпроси за ремонта на дома.
Какво е саниране?
Възстановяването на апартаменти е комплекс от строително-ремонтни работи, които се извършват след повреда на имущество в резултат на наводнение, пожар или други разрушителни действия. Най-често жителите на жилищни сгради се сблъскват с този вид ремонт точно след като апартаментите са наводнени, тъй като проблемите с водоснабдяването могат да се появят дори без пряко влияние на жителите върху комуналните услуги, но възникват поради тяхното естествено износване или повреди на ВиК оборудване. В допълнение, наводненията често се случват поради небрежността на жителите или шегите на децата.
Всички тези обстоятелства водят до един резултат - собствениците на други помещения са принудени да отстранят последствията и да преговарят с виновните за инцидента за извършване на възстановителни ремонти.
Какво да направите, ако апартаментът ви е наводнен?
В стресова ситуация, когато водата тече от тавана, е трудно да се формулира курс на действие, въпреки че има конкретни препоръки за този случай. Ако вашият апартамент е наводнен, следвайте този план:
- Елиминирайте възможността за късо съединение - изключете електричеството;
- Спрете подаването на вода. За да направите това, трябва да се свържете със съседите си или да се обадите на аварийната служба;
- Изнасяне на документи и ценности от апартамента;
- Обадете се на специалист от управляващата компания, за да съставите протокол за наводняване на апартамента. Такъв документ ще опише възникналата ситуация и причинените щети, така че е по-добре да го съставите в деня на наводнението. В противен случай ще бъде по-трудно да се докаже, че ремонтът е повреден в резултат на този конкретен инцидент. Актът се съставя в три екземпляра във всякаква форма и се подписва от собствениците на двата апартамента или техни представители;
- Направете снимки на щетите. Тези материали ще бъдат полезни, ако делото стигне до съда.
Тези прости действия ще бъдат последвани от дълъг процес на преговори със собственика на друг апартамент или, ако наводнението е станало по вина на управляващото дружество, с представители на организацията.
Край на формуляра
Кой плаща ремонта?
Няма как да се отговори на този въпрос, без да се проучи кой е виновен за неприятната ситуация. В случай на наводняване на апартамент може да има три такива опции:
- Собственикът на апартамента е виновен
Собственикът е отговорен за навременния ремонт на водопроводните тръби, така че дори ако човек току-що е закупил апартамент и в него има течаща тръба, чието първо използване е довело до наводняване на съседите, собственикът е виновен за инцидент. Разбира се, в случаите, когато наемателят на апартамента е забравил да затвори крана, не е забелязал запушването или, например, е откъснал сферичния кран, което е довело до теч, собственикът също е виновен.
- Майсторът е виновен
В случай, че наводнението е настъпило поради недобросъвестно изпълнение на работата на майстора, виновен е специалистът, допуснал грешката. Например, ако съдомиялна или пералня е инсталирана неправилно, лицето, което е инсталирало устройството, трябва да носи отговорност за последствията. Вярно е, че ако работата не е извършена съгласно договора, ще бъде невъзможно да се докаже вина.
- Управляващото дружество е виновно
Заслужава да се отбележи, че собственикът е отговорен само за оборудването, което обслужва неговите лични нужди. Общото оборудване на къщата се поддържа от управляващата компания. Щранговете за водоснабдяване, отопление и канализация, радиаторите във входовете, както и покривът на къщата са отговорност на управляващата компания, която е длъжна да инспектира и ремонтира тези системи.
Както наводнената страна (ако няма желание да плаща за грешките на другите), така и собствениците на наводнения апартамент ще трябва да установят причините за наводнението и да докажат вината на трети страни, за да възстановят щетите.
Кой и как извършва оценка на щетите при наводнение на апартамент?
Изглежда, че актът, съставен от представители на управляващото дружество, трябва да е достатъчен, за да предяви искове на собственика на апартамента, който наводни съседите. Всъщност актът може да бъде единственият документ само ако страните са успели да постигнат компромис по мирен начин - да се споразумеят за възстановяване на увреденото жилищно пространство. Ако има изгледи за съдебен спор, ще трябва да повикате експерт, който да оцени щетите.
Това не означава, че предварително съставен акт няма сила, напротив, той е основният документ в съда, но само ако съдържа цялата необходима информация. Те включват дата, адрес на апартамента, информация за членовете на комисията, конкретна информация за унищожаването и деформацията на декорация и мебели, както и информация за причината и виновника за инцидента.
След като имате акта в ръка и потокът от вода вече не представлява заплаха за имота, можете да се свържете с оценител. Оценката на разходите за ремонт на апартамент в София се извършва не от служители на управляващото дружество, а от независими експерти. Според закона специалистът трябва да има подходящо образование и да е член на саморегулираща се организация на оценители. Освен това си струва да проверите при експерта дали има сертификат за квалификация, който ще покаже, че този специалист има право да извършва оценка, както и застрахователна полица за професионална отговорност.
Цената на прегледа на възстановяването на апартамент след наводнение започва от 1500 лв. Сумата ще зависи от много фактори, от площта на наводнения апартамент до местоположението на жилищната сграда. Освен това много фирми предлагат пълна поддръжка на клиенти в съда, което значително увеличава цената на услугите.
Процесът на експертна оценка на разходите за ремонт на апартамент след наводнение се състои от следните етапи:
- проверка на помещенията, фотографско заснемане на дефекти;
- съставяне на протокол за оглед на недвижим имот със списък на увреденото и увредено имущество;
- представяне на доклад за независима оценка на щетите на апартамента след наводнението, който ще посочи разходите за възстановителни работи, както и оценка за възстановителни ремонти след наводнението на апартамента.
Разработването на окончателния документ ще отнеме няколко дни. Докладът може да бъде направен в печатна или писмена форма.
Важно: подгответе се за пристигането на оценителя. Не докосвайте повредените части на апартамента, в противен случай отговорният за инцидента ще има основание да оспори резултатите от изследването. При никакви обстоятелства не трябва да се извършват ремонтни дейности: не се извършва оценка на наводнението на апартамента след ремонт. Поканете съседа, който е наводнил апартамента: това ще помогне да се избегнат твърдения за експертни пристрастия и неправилна оценка на щетите. По-добре е да изпратите покана по пощата с уведомление.
Какво очаква собственика на наводнен апартамент в съда?
След като оцените щетите от специалист, трябва да говорите отново със съседите: може би разходите за възстановяване след наводнението на апартамента, предложени от оценителите, ще отговарят на отговорните за наводнението или перспективата за съдебни спорове ще ги изплаши .
Ако компромисът се окаже невъзможен, ще трябва да предприемете решителни действия. Имайки в ръка експертен доклад за разходите за възстановяване на апартамента, доклад от управляващото дружество и фотографски доказателства, можете да се обърнете към съда. За да направите това, трябва да напишете искова молба и да приложите всички необходими документи към нея. Освен тези актове и доклади трябва да представите и договор с фирмата, извършила оценката - ако спечелите, виновната страна ще възстанови тези разходи. След това остава само да се изчака решението на съда.
Какво да направите, ако отговорният за наводнението откаже да изпълни съдебното решение?
Има случаи, когато съседите изразяват несъгласие с решението на съда, например като не признават експертната оценка за възстановяването на апартамента и поради това отказват да платят обезщетението, постановено от съда. Разбира се, в този случай законът е на страната на пострадалото лице.
Жертвата има право да подаде молба за изпълнение на съдебно решение. За да направите това, трябва да се свържете със службата на съдебния изпълнител, като напишете съответно заявление. Документът трябва да бъде придружен от изпълнителен лист, който може да бъде получен от съда.
От този момент нататък службата ще има 30 дни, за да започне изпълнително производство, а другата страна в конфликта ще има възможност да възстанови средствата без неприятни последици под формата на запор на банкови сметки и имущество.
Как да разрешите спор с управляващото дружество?
Нека разгледаме пример, когато управляващото дружество е виновно за наводнението. Това може да се случи например, ако се получи наводнение поради теч на покрива. На практика собствениците на жилища могат да се сблъскат със ситуация, при която покривът е ремонтиран, но никой не говори за възстановителни ремонти на повредения апартамент.
Процесът на борба за обезщетение ще бъде почти същият: изготвяне на доклад от управляващото дружество в рамките на 12 часа след инцидента, оценка на възстановяването на апартамента след наводнението от експерти и, в противен случай, отиване в съда.
За предсъдебно споразумение трябва да напишете искова молба до компанията и да приложите оценка на загубите. По-добре е да доставите писмо до организация по един от двата начина:
- с препоръчана поща с уведомление и описание на съдържанието;
- лично с печат за получаване от служител на фирмата.
Ако тези действия не доведат до резултати, тогава трябва да се обърнете към съда по вече описаната схема. В този случай управляващото дружество може да възстанови не само сумата на загубите и предстоящата работа, според оценката на възстановяването на апартамента, но и неустойки, глоби, морални щети, разходи за адвокат, пощенски услуги и извикване на експерт .
Освен това можете да инициирате одит на дейността на управляващото дружество, като се свържете с държавния орган, който упражнява контрол върху този тип организация.